تبلیغات
آرمان شهر - رویایی به نام ایران...
آرمان شهر
ترکیبی از شعر درون،تاثیر بیرون،شور اکنون و امید فرداست...
 
تاریخ : 1392/03/22 | نویسنده : درویش

سلام؛

برخلاف میل درونی ام از ورود به سیاستِ به این شکل امروزی،- حتی با نوشته ای برخی از دیدگاه های چند روز اخیر درباره رویکرد کاندیداها و طرفدارانشان، بنده را ترغیب به نوشتن این مقاله کرد؛ طبیعی است که عده ای نظرم را قبول داشته و عده ای دیگر قبول نداشته باشند و البته من هم به دور از مصلحت اندیشی ناشی از تمایل به جمع نظر همگان،حرفم را بیان خواهم کرد، و یقینا نظر همه ی شما،کمک بهتری خواهد بود برای انتخابی بهتر و در نتیجه ایرانی آباد تر...

باب اول: (گذشته)

جمع غالب کسانی که امروزه اصلاح طلب نامیده می شوند،از اواسط دولت اول آقای احمدی نژاد(حدود سال های 86)،تمایل زیادی به حمایت از آقای هاشمی نشان می دادند.این حمایت در سال 88 تقریبا به اوج خود رسید،تا آنجا که بیانیه های صادره از طرف آقای هاشمی، با حمایت گسترده و هم نوایی وسیع اصلاح طلبان با ایشان انجام می گرفت،گویی که در دوری سید محمد خاتمی از قدرت،اصلاح طلبان به تازگی پدر جدیدی برای خود پیدا کرده بودند،کسی که خیلی خوب می توانستند در پشت وی پنهان شده و به اعلام مواضع و نقشه های خود بپردازند.این حمایت دو طرفه تا به امروز هم وجود دارد تا آنجا که در همین انتخابات 24 خرداد،مواضع روشن کاندیدای مورد نظرِ آقای هاشمی را شاهد بودیم و هستیم.اکنون به گذشته برمی گردم،گذشته ای نه چندان دور: پدر سیاسی و معنوی امروز اصلاح طلبان،همان عالیجناب سرخ پوش دیروز است! آقای اکبر هاشمی رفسنجانی،همان کسی است که گروه اصلاح طلبان، تقریبا در تمام سال های دولت اصلاحات،وی را به شکل گسترده ای مورد تخریب قرار می دادند،تا آنجا که مجتبی بدیعی،عضو شورای مرکزی حزب مشارکت، در دی ماه 78 این طور بیان می کند:«هاشمی کسی نیست که به این سادگی حیات سیاسی‌اش را از دست بدهد. هاشمی عامل تمامی گرفتاریهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است. هاشمی یک فاجعه است». (روزنامه بیان، 15 دی 78)

اکبر گنجی، بلندگوی جبهه اصلاحات،در کتاب «عالیجناب سرخپوش» که با حمایتهای بی دریغ وزیر ارشاد دولتِ توسعه سیاسی (عطاء الله مهاجرانی) روانه بازار و کتابخانه‌های سراسر کشور شده بود،اینطور می‌نویسد: «هاشمی که انتقادات برخی از مطبوعات را بر نمی‌تافت، چگونه اقدامات مهمترین وزارتخانه خود را نادیده می‌گرفت... ولی همین امر، کار دستش داد و منجر به ده‌ها قتل شد» (عالیجناب سرخپوش و عالیجناب خاکستری: ص 55) «خشونت ورزان و جنایت کاران عرصه سیاست در دوره هاشمی، بدون دغدغه خاطر و ترس از مکافات دست به جنایات می‌زدند» (تاریکخانه اشباح، ص 17)

روزنامه صبح امروز، متعلق به سعید حجاریان(تئوریسین دولت سید محمد خاتمی) در سرمقاله خود چنین می‌نویسد: «ایشان اظهار می دارد متهمان قتل‌ها، پیش از دولت ایشان به وزارت اطلاعات آمده و قتل ها بعد از دولت ایشان رخ داده است. اما واقعیت ها و اطلاعات منعکس شده در جامعه از وضعیت دیگری حکایت می کند. تاکنون بسیار اعلام شده است که به جز قتل های پاییز سال 77، حدود 80 قتل دیگر طی دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی روی داده است. به عبارت دیگر، به طور متوسط هر 40 روز، یک قتل مشکوک روی داده است که اسامی برخی از این افراد کم و بیش به گوش ایشان نیز رسیده است. در مورد این نکته، ایشان سربسته و مبهم سخن گفت. در مورد پیگیری این قتلها ـ که آقای هاشمی نیز به وقوع آن اشاره کرد ـ در دوره ریاست جمهوری ایشان چه اقدام مشخصی صورت گرفته است؟ نتیجه آن اقدامات چه بود؟ چرا با عاملان آن قتلها هیچ برخوردی نشد و آنان همچنان با خیال راحت و بدون نگرانی از مجازات به اقدامات خود ادامه دادند؟» (روزنامه صبح امروز، 2 دی 78)

البته این اظهارات،با قوت و ضعف متفاوت تا سال 83 ادامه پیدا می کند...

(ذکر این نوع گفت و گوها و اقدامات، فقط برای نشان دادن رفتار دوگانه برخی از اصلاح طلبان بود و هست؛ قصد نگارنده، قضاوت درباره صحت این سخنان نیست.)

باب دوم: (حال)

هرچه که بود،دولت دهم نیز به پایان خود رسیده است،دولتی که از ابتدا با شعار عدالت،ساده زیستی و استقامت در برابر زورگویان و استعمارگران به میدان آمد، از ابتدای دولت آقای احمدی نژاد تا به امروز،اقدامات مثبت و منفی زیادی صورت گرفته است (مشابه دولت آقای خاتمی و آقای هاشمی که هرکدام فعالیت های مثبت و منفی داشته اند و قضاوت منصفانه درباره ی آنها به زمان زیاد و اطلاعات و بررسی دقیق نیاز دارد که از حوصله و هدف این مقاله خارج است.) و برآیند مثبت یا منفی بودن دولت نهم و دهم را به خودتان واگذار می کنم، ولی بحثی که مطرح است این است که دولتی که با شعائر و گفتمان اصول گرایی خود را نشان داد،(صحبت یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری درمورد اصول گرا نبودن آقای احمدی نژاد به همان اندازه مسخره و خنده دار است که صحبت اصلاح طلب نبودن و مستقل بودن آقای حسن روحانی) به چه میزان در رسیدن به آرمان های این گفتمان موفق بوده است؟

به نظر نگارنده،با تمام نقاط مثبت دولت آقای احمدی نژاد،خروجی این دولت اصولگرا،از نظر گفتمان و ایدئولوژی مثبت نبود و چیزی جز ضعیف نشان دادن دین و تفکر دینی در حکومت داری و اداره جامعه نبود(اگر نگویم ناکارآمد نشان دادن دین در حکومت) و این خطر بسیار بزرگی است که نه تنها ممکن است نقطه ننگی بر یک گفتمان مدعی احیای ارزش های دینی و تفکرات حضرت روح الله(رحمه الله علیه) باشد،(که نتیجه ای جز قوت بخشیدن به تفکر غلط سکولاریسم و تایید تمدن بدوی ولی کروات زده غرب درپی ندارد!) بلکه احتمال زدن ضربه ای جبران نشدنی و جدی بر تنها حکومت با ثبات شیعی جهان نیز خواهد بود.(هرچند که نمی شود تاثیر سربازان جنگ نرم استعمارگران را نادیده گرفت،مثل ده ها رسانه تلویزیونی و رادیویی و سایبری؛ولی آماده کردن زمین و خاک برای کاشت بذر فاسد،خود خطایی نابخشودنی است،چه خواسته و چه ناخواسته،البته با این پیش فرض که هیچ بذر فاسدی در داخل ایجاد نشده باشد!)

باب سوم: (آینده)

این حقیر معتقدم که: در انتخابات 24 خرداد،فارغ از جناح بندی های سیاسی کشور،باید شخصی رئیس دولت شود که بتواند برپایه ی همان گفتمان انقلاب اسلامی و اصول و مبانی برآمده از تفکر الهی و عاقلانه و مدبرانه شیعی،ایران را به جایگاه اصلی و شایسته خود برساند،چیزی که متاسفانه با مرزبندی های سیاسی و غیرعقلانی از آن دور مانده ایم.

یقینا رئیسِ جمهوری اسلامی ایران باید شخصی باتقوا باشد،تقوای فردی و تقوای اجتماعی...ولی اگر مظاهر تقوای فردی، علنی آشکار شود،دیگر اسمش تقوا نیست... و از طرفی در بعد تقوای اجتماعی و امور اجرایی، یک ویژگی بارز برای شخص باتقوا وجود دارد،همان که شهید مصطفی چمران بیان می کنند: " می گویند تقوا از تخصص لازم تر است، آن را می پذیرم، اما می گویم آن کس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد بی تقواست . . ." حال،عقلانی است که بپذیریم درجایگاه نفر دوم کشوری مثل ایران، این تخصص باید ابعاد بسیار گسترده و همه جانبه ای داشته باشد. یکی از شاخه ها و شاخصه های تخصص، تجربه طولانی و سابقه قوی است؛ آیا شما می پذیرید که رئیس جمهور کشورتان،آن هم بعد از گذشت 34 سال از انقلاب،تازه به دنبال سیاه مشق کردن و رفتن راه های غیرتضمینی باشد؟!!

دیگر ویژگی لازم برای ریاست جمهوری ایران،پایبندی به قانون اساسی و استقامت بر اصول است،اصولی مقدس و برآمده از تفکر اسلام حقیقی.اصولی که از گذشته های دور، به صورت گوهری در سینه های مردان و زنان این سرزمین قرار داشت و نسل به نسل منتقل می شد و بعد از انقلاب اسلامی هم به صورت مکتوب و قانون درآمده است. پایبندی و استقامت به اصول نیز یکی از شاخصه های رئیس جمهور متخصص و متعهد است. معنای این استقامت،کج فهمی و تندروی و عدم اعتدال نخواهد بود،که اگر اینطور باشد،دیگر از اصل آن مبانی و مکتب چیزی نخواهد ماند که نیاز به استقامتی داشته باشد!

شخصی که بتواند دارایی های مادی و معنوی و استعدادهای پنهان و آشکار این کشور را متناسب با اهداف پیش رو، چنان نمایان و شکوفا کند که هیچ استعمارگری،جرأت نکند حتی خواب استعمار نو و یا اشغال کشور را در ذهن خود بپروراند. به نظر نگارنده،یکی از توانمندی های استقامت بر اصول،همان تخصص و تجربه کافی و البته شناخت دقیق شرایط ایران و جهان است.

باب چهارم: (رویایی به نام ایران...)

رویایی بود به نام ایران.... رویایی که برای آن از انقلاب مشروطه گرفته تا استبداد صغیر و فتح تهران،امثال سید جمال الدین اسدآبادی و ستارخان و باقرخان و میرزا کوچک خان ها خون داده اند...

رویایی بود به نام ایران... رویایی که برای آن خون شهدای منصورون سال های 50 تا 56 و شهدای قیام 19 دی 56 قم و شهدای ظهر عاشورای 57 در گارد لویزان و شهدای مظلوم 17 شهریور 57 و 22 بهمن 57 ریخته شده است...

رویایی بود به نام ایران... رویایی که امثال سید مجتبی میرلوحی(نواب صفوی)،مصطفی چمران،مهدی باکری،محمد جهان آرا،بابا نظر،محسن خلیلی،وزوایی،صیاد شیرازی،محمود کاوه،همت و هزاران هزار نفر دیگر پایش را امضا کرده اند... از شهدای کردستان و شهدای هفتم تیر گرفته تا شهیدان تفحص و شهیدان گمنام این وطن؛

رویایی بود به نام ایران... رویایی که می تواند و باید تحقق پیدا کند...


پی نوشت 1: یک نفر رو آن قدر بزرگش می کنند که اگر در آینده خطایی هم کرد دیگه جرات نکنن بگن اشتباه کرده یا اینکه روی خطاش دائما دلیل بیارند و یا اینکه نهایتا هی بگن: "ملاک حال فعلی افراد است...!" انسان ها رو آن طور که هستند ببینید لطفا؛اصلا بهتره بگید من از فلانی خوشم میاد،همین. نه اینکه هزار و یک دلیل بسازید...

پی نوشت 2: به خدا هر کس که مخالف تئوری گروهی باشه، یا هر کس که توی تیم یکی دیگه باشه، بی بصیرت نیستا... !

 

 

طبقه بندی: وقایع اتفاقیه، 
آرشیو مطالب
آخرین مطالب
پیوند های روزانه